Zodpovedny chov

Zodpovědný chov

Posláním Českého klubu chovatelů myší a jeho členů je chov myší za účelem zájmového chovu, nikoliv na zkrm, či za účelem “dělání miminek” jen tak nahodile.
Našim cílem je odchovávat zdravé, velké a exteriérově pěkné myši – tak zvané “FANCY” nebo “SHOW” myši.
Striktně dodržujeme zásady etického chovu, tak, aby myšky měly spokojený a dlouhý život. 
Pravidla chovu najdete zde.

Je nám jasné, že se myši chovají ke krmným účelům dalších zvířat, která musejí žrát, aby mohla žít, ale tohle je úplně jiné odvětví chovu. U takového chovu se množí na kvantitu, my chováme na kvalitu. Zároveň pro nás nejsou dostatečnou “obhajobou” pro chov takzvaní “hobby” chovatelé, kteří mají pár myšek, které si občas nakryjí.
Ve valné většině tam bohužel není brán zřetel například na požadovanou váhu jedinců, zdravotní stav, počty vrhů, věk zvířat a chybí i minimální znalosti genetiky.
Takové “chovy” sice nemají doma stovky myší na zkrm, nicméně pořád vesměs nevědí co dělají a prostě jen “množí pro radost”.
Těmto chovatelům navíc nikdo nebrání, aby se stali oficiální chs a my jim moc rádi s chovem pomůžeme.
 Otázkou je, proč vlastně nechtějí a proč jim to za to nestojí…
Pokud něco děláme, chceme to dělat pořádně tak, jak považujeme za správné… Sami jsme si určili pravidla a vlastně ztížili podmínky chovu a jsme moc rádi, když nás budou další chovatelé následovat. Jenom díky tomu můžeme pozvednout kvalitu chovu myší v ČR na lepší úroveň.