Znaky

Znaky

Základní genotyp barvy myši je A/* B/* C/* D/* P/*  (agouti – divoké zbarvení)
Pokud nejsou velká písmena v genotypu napsané – neovlivňují barvu, jejich vliv není vidět a proto je nepíšeme.
Celý genetický kód je však i s velkými písmeny. Např. black: zkráceně a/a, celým genetickým kódem pak a/a B/* C/* D/* P/*.
* značí, že nevíme, jakou vlohu pro barvu (písmenko) dané zvíře nese. 
Pokud víme, že jeden z rodičů byl modrý (a/a d/d) a druhý agouti (A/* B/* C/* D/* P/*), potomek ponese alespoň jedno malé “a” a jedno malé “d”.
Proto je v tomto případě lepší do genotypu psát i vlohy, které nesou. V případě agouti potomka těchto dvou rodičů pak bude jeho genotyp zkráceně zapsán jako A/a D/d. Nezkráceně pak A/a B/* C/* D/d P/*.

Znaky se objevují na všech barvách, na některých však nejsou vidět.
Například u červené myši pravděpodobně neuvidíte  tan (oranžové bříško) atp.

Vysvětlivky zkratek

sh – short hair (krátká srst)
s – satin (saténová srst)
a – astrex (kudrnatá srst)
lh – long hair (dlouhá srst)
fz – fuzz (fuzz srst)
rst – rosette (rozeta – vírek v srsti)
cpb – color point beige
cpbl – color point blue
ssp – siamese seal point
sbp – siamese blue point
pew – pink eyed white
bew – black eyed white

Tan

Popis znaku: Břicho myši zbarveno do sytě oranžové až červené barvy. U d/d variet břicho co nejtmavší oranžové, vlivem genu však světlejší odstín přípustný. Vnitřní strana noh v barvě tanu, vnější v barvě těla.


Genotyp:
at/a, at/at, A/at


Vady
: bledá barva, trojúhelník barvy těla pod krkem, krémové chlupy za ušima a na kořeni ocasu, chybí ostré ohraničení od barvy těla, nohy v barvě tanu.

Fox

Popis znaku: Břicho myši zbarveno do bílé barvy. Vnitřní strana noh bílá, vnější v barvě těla, bílý ticking na nohách přípustný.


Genotyp:
at/a c*/c*, at/at  c*/c*, A/at  c*c*


Vady
: krémová barva břicha, krémová barva břicha u hranice barvy těla a foxu, trojúhelník barvy těla pod krkem, bílé chlupy za ušima a na kořeni ocasu, chybí ostré ohraničení od barvy těla, nohy bílé

Marked

Popis znaku: Bílé tělo s několika ostře ohraničenými fleky v jakékoliv barvě. Ideálem je co největší bílá plocha a alespoň 3 ostře ohraničené fleky, každý flek navíc je výhodou. Jako marked se ale označují také jakékoliv bílé fleky, včetně bílých pacek či bílé špičky ocásku.

Genotyp: s/s

Vady: vpíjející se znaky, rozpíjející se znaky, příliš málo bílé, znaky držící se jen na jedné části těla

Banded

Popis znaku: Bílý pruh kolem těla, pravidelný, rovný, ostře ohraničený. Šířka pruhu musí být taková, aby byla rozeznat jeho plnost a pravidelnost, a zároveň aby hlava od krku k čumáku a část zadní části těla byla barevná, jinak jeho šířka není omezena.

Genotyp: Wsh/*

Vady: nepravidelný, přerušený, není ostře ohraničený, chybí barva na hlavě či zadní části těla, barva zasahuje do pruhu

Capped

Popis znaku:  Barevný znak vedoucí od čumáku pouze za uši, přičemž od čumáku mezi uši je rozdělen bílou barvou nebo alespoň její náznak. Tělo bílé.

Genotyp: Wbd/Wsh


Vady
: znak zasahuje za uši nebo pod krk, barevný znak na ocase, chybějící bílý pruh od čumáku nebo jeho náznak.

Variegated

Popis znaku:  Tělo je pravidelně „potřísněno“ rozpitými flíčky barvy bez bílých ploch či větších barevných ploch.

Genotyp: W/*

Vady: bílé plochy, barevné plochy, nepravidelné potřísnění, ostře ohraničené fleky.

Rumpwhite

Popis znaku:  Zadní třetina těla je čistě bílá, zatímco zbytek těla je barevný. Bílá část je kruhově ostře ohraničena, nezasahuje do barevné části a barevná část nezasahuje do ní.


Genotyp:
Rw/*


Vady
: chybí ostré ohraničení, barva zasahuje do bílé části, bílá část zasahuje do barevné části, barevné fleky v bílé části, bílé fleky v barevné části.

Brindle

Popis znaku:  Tělo je pokryto „tygrováním“ světlé a tmavé barvy. Přípustná je „osa“ vedoucí přes záda, obličej a břicho.

Genotyp: Avy/* nebo Mobr/- nebo am/am

Vady: neznatelné tygrování, větší tmavé nebo světlé plochy.

Splashed

Popis znaku:  Tělo v barvě zesvětlené barvy, které je potřísněno rozpitými fleky prosvítající podkladové barvy rovnoměrně všude po těle, včetně tváře. Odd-eye (každé oko jiné) bývá častým jevem.

Genotyp: c*/c* Spl/*

Vady: zřetelné fleky podkladové barvy, zřetelné fleky zesvětlené barvy.

Tricolor

Popis znaku:  Fleky podkladové barvy, fleky zesvětlené barvy a bílé plochy. Fleky musí být ostře ohraničené, vzájemně se nevpíjející. Bílá barva by ideálně měla zastupovat co největší plochu. Za trikoloru je považován i bílý ocásek u splashedu, či jiný marked u splashedu.

Genotyp: c*/c* Spl/* s/s

Vady: vpíjející se fleky, nedostatek bílé barvy, chlupy druhé barvy ve flecích, „splashování“.

Roan

Popis znaku:  Chlupy barvy těla jsou pravidelně promelírované bílými chlupy. Standardem uznatelné na všech barvách, na kterých je viditelné.

Genotyp: Rn/Rn

Vady: Nerovnoměrně působící celkový dojem melírování, slabé melírování.

Merle

Popis znaku:  Chlupy barvy těla jsou pravidelně promelírované bílými chlupy, s ostře ohraničenými fleky barvy těla. Standardem uznatelné na všech barvách, na kterých je viditelné.

Genotyp: Rn/Rn

Vady: Nerovnoměrně působící celkový dojem melírování, slabé melírování, rozpité fleky bez ostrého ohraničení nebo fleky obsahující promelírování.

Bew

Popis znaku:  Bílá barva těla, oči černé. Obvykle se jedná o „overmarked“ myš, kdy myš je geneticky marked bez viditelných fleků jiné barvy. Také se může jednat o red myš „vybělenou“ vlivem c*.

Genotyp: zejména Wsh/Wsh, ale také s/s , Ay/* cec*(cec, cece)

Vady: Zažloutlá barva