Výběr zvířete

Jak vybrat myšku

Zvíře od chovatele

 Způsobů, jak myši získat, je spousta, avšak pokud se chcete vyhnout problémům a pravděpodobným investicím do léčby zdravotních problémů a místo kamaráda mít spíše pacienta, nebo mít z jedné myšky kupu myší, je nejlepším způsobem oslovit  zodpovědného chovatele.

Samce, nebo samičky?

 Nejdůležitějším rozhodnutím poté bude, zda chcete skupinu myšek, nebo vám stačí jeden kamarád.

V prvním případě pak volte samičky, které samostatně žít nesmí, ve druhém případě se naopak poohlížejte po samečkovi, který naopak musí žít sám.

 Počítejte však, že sehnat samičky někdy trvá poměrně dlouho, právě kvůli potřebě myšek žít ve skupince – zodpovědný chovatel samotnou samičku neprodá, pokud již doma skupinku myších holčiček nemáte.
 Pokud tedy na mazlíčka spěcháte, je lepší pořídit si myšího kluka, kteří jsou obvykle lépel dostupní.

 

” SAMIČKY MINIMÁLNĚ PO TŘECH, SAMCI ZVLÁŠŤ “

Oslovení chovatele

Možná by se tohle mohlo zdát jako banalita, ale velmi záleží na prvním dojmu, který z vás chovatel má.

Vždycky zkuste začít oslovením chovatele, který vám může svěřit svůj odchov, představením.
 Ideálně připojte jaké máte zkušenosti, co máte pro myšky připravené a proč jste se rozhodli právě pro myšáky.

Nemějte chovateli za zlé, pokud si vás trochu “proklepává”. Zodpovědnému chovateli záleží na tom, aby se jeho zvířata dostala do těch nejlepších rukou

Jak poznat zodpovědného chovatele?

Zodpovědný chovatel chová vždycky zvířata s nějakým cílem a ten cíl by vám měl být jasný.

Nechci zde vyzvihovat chov myší na mazlíky, protože i chov myší na zkrm může být zodpovědný, nicméně ty cíle se trochu liší…

 

Barevné myši od velkochovu zvířat určených na zkrm jsou “vedlejší produkt”. Prostě vypadnou nějaké barvičky, které je chovateli líto dát na večeři, tak je prodá na mazlíka…

Chovatel tzv. “fancy” myší však chová s účelem zkvalitnit svůj chov, zaměřuje se konkrétně na určitou barvu, znak, zohledňuje povahu myšky, zná genetiku a pracuje s ní a klade velký důraz na zdraví. 
Vede si rodokmeny zvířat a chová spíše na kvalitu než kvantitu.

Zeptejte se na chovatelovo cíle, prostudujte si jeho prezentaci, web. Dobrý chovatel s vámi bude také v kontaktu do budoucna a rád vám poradí, když budete mít jakýkoliv problém.

Proč ne zverimex?

Opět bych nerada házela všechny zverimexy do jednoho pytle, nicméně obecně se dá říct, že zverimex chce hlavně prodat.

Prodavači logicky nemohou být experti na všechna prodávaná zvířata a mnohdy myším absolutně nerozumí. 
Může se tak stát, že vám s kamennou tváří budou tvrdit, že ta kulatá myš je určitě samec a za pár dní vás bude doma čekat překvápko v podobě narozených mláďat. To je ten nejčastější scénář.
Myši ve zverimexech jsou totiž prodávány primárně na zkrm, holátka jsou žádoucí a tak nejsou zvířata často rozdělená podle pohlaví.

Další věcí je zdraví.
Ve zverimexech rozhodně nikdo neřeší příbuznost, parazity, plísně nebo jiné zdravotní obtíže.
 Co je nemocné se jednoduše zkrmí, nebo se to vrátí dodavateli (v jednou takovém řetězci jsem pracovala, takže vím o čem mluvím).
Rozhodně proto nedoporučuji pořizovat jakékoliv zvíře ze zverimexů.

“KOUPÍ ZVÍŘETE URČENÉHO NA ZKRM, NEBO ZE ZVERIMEXU HO MOŽNÁ ZACHRÁNÍTE, ALE NA JEHO MÍSTO PŘIJDOU DALŠÍ. ZVÝŠÍTE TAK AKORÁT POPTÁVKU A TVORŮ KTEŘÍ BUDOU POTŘEBOVAT ZÁCHRANU TAK BUDE VÍC A VÍC.
ROZMYSLETE SI PROTO ZÁCHRANU ZVÍŘAT ZE ZVERIMEXŮ A VELKOCHOVŮ…”