Výběr zvířete

Výběr zvířete

Zvíře od chovatele
Když už máte veškeré vybavení zajištěné a nachystané, je čas poohlížet se po konkrétním zvířátku. Způsobů, jak myši získat, je spousta, avšak pokud se chcete vyhnout problémům a pravděpodobným investicím do léčby zdravotních problémů a místo kamaráda mít spíše pacienta, je nejlepším způsobem oslovit oficiálního chovatele.

Nejdůležitějším rozhodnutím poté bude, zda chcete myšek skupinku, nebo vám stačí jeden kamarád. V prvním případě pak volte samičky, které samostatně žít nesmí, ve druhém případě se naopak poohlížejte po samečkovi. Jakmile se rozhodnete, je ten správný čas oslovit chovatele. Počítejte však, že sehnat samičky někdy trvá poměrně dlouho, právě kvůli potřebě myšek žít ve skupince – zodpovědný chovatel samotnou samičku neprodá, pokud již doma skupinku myších holčiček nemáte. Pokud tedy na mazlíčka spěcháte, je lepší pořídit si myšího kluka, kteří jsou obvykle lépe dostupní.
Proč chovatelé neradi dávají do nového domova myší holky v počtu/do počtu méně než 3?
– jedna samička trpí. Myší holky jsou silně sociální zvířata a samota jim nesvědčí

  • dvě holčičky by si teoreticky mohly vystačit, ale dvě nejsou skupina a hierarchie ve dvou se utvořit prakticky nedá. Holčičky se tedy mohou neustále hašteřit, nebo naopak se na sebe nezdravě upnout, což je problematické pokud jedna onemocní, zemře nebo je třeba skupinu doplnit o další myšku.
  • tři holčičky už skupinu tvoří a hierarchie se má možnost prosazovat a ustálit, a v případě nečekaného úmrtí jedné z holčiček má majitel více času shánět novou myšku do skupiny, aniž by mu zůstala jedna nešťastná myška, která by na parťačku čekala třeba pár týdnů nebo i měsíců, než se podaří vhodnou novou členku skupinky sehnat.
  • vždy je však nejlepší mít skupinku holek ve větším počtu, alespoň 5-6, nejlépe poskládanou z různě starých myšek, kde se hierarchie rozloží nejlépe a k doplňování skupinky může docházet, při dodržení seznamovacích pravidel, postupně.
Pokud vyloženě toužíte po jedné myší parťačce na mazlení a nechcete se zabývat správným poskládáním skupiny myších holek, pak rozhodně raději zvolte myšího kluka. Ten naopak svůj vlastní prostor velice ocení a společnost jiné myši k životu nepotřebuje 🙂
 

V aktuální situaci bohužel není možné přijít k chovateli a vybrat si myšku osobně, jelikož vrhy jsou obvykle zarezervované ještě před narozením nebo nedlouho po něm. Je tedy dobré oslovit chovatele, který plánuje vrh myšek, které splní vaše představy – kudrnaté myšky, myšky v konkrétní barvě či kresbě – a zamluvit si miminko u něj. Nejlepší způsob je opravdu počkat, až chovatel sám zveřejní nabídku myšek a sám určí, která myška putuje do chovu a která je volná k prodeji a připravena na kariéru mazlíčka. Poté se můžete o konkrétní mládě přihlásit a zjistit si o něm více informací, které vám chovatel jistě rád poskytne.

Obvykle nehrozí, že by vám chovatel předal nemocné nebo kousavé zvíře. Pokud však berete myšku například z „druhé ruky“ (záchrana zvířete z nevhodných podmínek, … ) nebo adopce, kdy jsou původ a minulost myšky neznámé, je však nejlepší se při přebírání zvířete podívat na konkrétní stav myšky, zda ji neteče z očí, zda nemá po těle podezřelé lysinky či se nehrbí nebo zřetelně nepšíká.

Proč ne zverimex či “hobby” chov?
Ve Zverimexu jsou zvířata prodávaná většinou na zkrm a vůbec se tam neřeší původ, zdraví, příbuznost a už vůbec ne genetika.
Nejčastějším překvapením jsou potom “kinder” vajíčka, protože rozdělení podle pohlaví v konkrétním věku v obchodech také moc nefunguje. Pak se vám může lehce stát, že si přinesete myšku, která vám porodí deset mláďat, z toho několik kluků a starosti jsou na světě…
Hobby chovy jsou malinko lepší variantou, než zverimexy, protože by tam nemělo docházet k tomu, aby vám “chovatel” dal nakryté zvíře, ale o původu, genetice a zdraví víte také pramálo. Navíc existuje nějaký důvod, proč takoví chovatele nechovají pod klubem, který má svá pravidla a je pak potřeba se rozhodnout, zda takový chov podporovat.
Výjimky potvrzují pravidlo a někteří mazlíčkáři vám řeknou, že mají ze zverimexu úžasné zvíře… Bohužel ale ty špatné zkušenosti převažují, proto nákup takových zvířat výrazně nedoporučujeme. Argumetnt “zachránili jsme jí před hadem” také není úplně šťastný, protože hadi žrát prostě musí a pokud nesežerou jednu, sežerou jinou… Takže je to pak pouze podpora takových “chovů”…