Seznamování myšek
Seznamování se obvykle liší podle situace, za které se zvířata seznamují. Může jít o situaci, kdy máte doma skupinku holčiček a potřebujete začlenit novou, nebo situaci, kdy pořizujete z různých zdrojů samičky a potřebujete je ubytovat dohromady.
K seznamování budete potřebovat jednu ideálně malou přepravku, střední box a “stálou” ubikaci, kde budou myšky později bydlet.
Pokud střední box nemáte, nevadí, jen je potřeba přísně dodržovat pravidla seznamování.
Vždy seznamujte na malém prostoru, třeba v přepravce bez jakýchkoliv hraček a úkrytů.
Pokud holčičky přijedou ve stejný čas, je vhodné je nechat pár hodit společně v přepravce (se zdrojem vody a trochou zrní). Pokud se holky nebijí a vydrží spolu těch pár hodin, je možné je ubytovat do NEVYBAVENÉ ubikace – tedy jen s vodou, zrním a vystýlkou. Obvykle tím, že se jedná o myšky s různými pachy, z různých prostředí a jdou do neutrálního boxu, hierarchii si ustálí poměrně v pohodě a klidu a pokud vše probíhá v pořádku, po týdnu až dvou týdnech je možné jim přidávat vybavení – třeba den-dva po prvním čištění boxu. Je potřeba však sledovat, zda se holky zase nehašteří a případně jim opět vše vyndat. Znamení, že vše bude probíhat klidně je, že všechny spí v nevybavené ubikaci “na hromádce”.
Případně je možné postupovat stejně, jako je zmíněno v dalším bodě, opatrnosti není nikdy dost. Samozřejmě proces socializace člověka s myškami musí probíhat souběžně.
Situace, kdy probíhá začlenění samičky do již existující skupiny, bývá občas náročnější. Jedná se vlastně o začlenění nového faktoru do již fungujícího systému – a tento systém změnu ne vždy vítá kladně.
Často pouze „vhozená“ myška do skupiny skončí pokousaná do krve a jelikož nemá kam utéct, původní obyvatelky ji mohou i zabít. Je tedy lepší nic nezanedbat a myšky seznámit na neutrálním území podobně, jako při seznamování všech myších holek ve skupince – pomocí malé přepravky, kde se myšky musí „tlačit“. Obvykle myšky nového člena očichávají a zkoumají a podle jeho reakcí s ním jednají dál.
Je dobré myšky takhle (s vodou a krmením) nechat pár hodin.
Pokud je vše v pořádku, je možné je ubytovat do větší, vyčištěné ubikace, ale do jiné, než ve které bydlela stará skupinka.
Rozhodně nedoporučujeme stěhovat hned myšky z přepravky do velké klece, pokud máte klec jako “hlavní bydlení”. Je potřeba ještě jeden mezikrok a myšky nastěhovat do menšího boxu, třeba 40 x 40 x 30 cm. Obecně nejsme zastánci klecí, jako vhodné ubikace pro myšky. V tomto případě, pokud by se vynechal “mezikrok” seznámení ve “středním” boxu, může se ze seznamování v kleci stát krvavá bitka, protože myšky se “stahují” z mříží a dochází k poraněním. V boxe se nemají čeho držet a vše si lépe vyříkají. Pokud však máte “střední” box i na pozdější bydlení, můžete je tam dát rovnou, ale je potřeba box důkladně vymýt, ideálně octem, aby v něm nebyly pachy “staré” skupinky. Zatím vše bez vybavení, úkrytů a hraček.
Je normální, že se myšky několik dní pošťuchují, časté bývají kousance na zadku či ocásku. Málokdy však dochází k vážným zraněním (pokud nemáte klec). Obvykle, pokud vše šlo dobře na neutrálním území, situace už se zhoršovat nebude. Pokud myšky již na neutrálním území nováčka okusují, nebo napadají, je dobré vysledovat, která myška tento útok začíná, a tu na dva tři dny oddělit a nechat zbytek skupiny se seznámit. Teprve potom přidat „agresora“, kdy už si nováček získá přízeň a „načuchne“ pachem skupiny. Tady však opět hrozí, že již seznámená skupina bude napadat “agresora”. Je tak potřeba seznámení důkladně sledovat. Lepší je vždy však do skupiny zvířata přidávat alespoň po dvou, kdy se pozornost starousedlíků rozdělí a při „oťukávání“ nováčka je pak pozornost rozdělena a nováčci často zapadají rychleji.
NIKDY NESEZNAMUJTE ZVÍŘATA PŘES MŘÍŽE. Myšky na sebe mohou přes mříže útočit, hrozí poranění a také zvýšená averze vůči cizím myškám. Pak agresivitu u myšky vůči skupině můžete uměle vytvořit a bude obtížnější myšku zařadit.
Doporučení: při nákupu samičky dbejte na to, aby měla alespoň 25g. Pokud do skupiny dospělých samiček přinesete příliš malé mimino, může se stát, že mu při seznamovacím „oťukávání“ vážně ublíží, protože neodhadnou sílu útoku, který by dospělé myši neublížil tak, jako může ublížit drobné myšce, nebo mláděti