Prostor

Ochočování

Myš je od přírody velmi plaché zvíře. Její jedinou obranou je útěch a schování se. Volné prostranství pro myš v přírodě znamená smrt. Rychlost a hbitost je její ochrana. V kvalitních chovatelský stanicích však myšky prošly už nějakým vývojem a rozhodně nejsou povahou stejné, jako myš divoká. Jsou kontaktní, zvídavé, nekousavé a od mala zvyklé na člověka. Při ochočování na vás je však vždycky nutné dodržovat nějaké zásady, aby bylo soužití co nejpříjemnější a myška si na vás rychle zvykla.

Každá myš je jiná
Vždy klademe novým majitelům na srdce – berte na vědomí, že každá myš je jiná. To, že vaše předchozí myška byla hned přátelská a dožadovala se vaší pozornosti neznamená, že úplně stejná bude i ta další. Každá myš potřebuje individuální přístup a i když byla u chovatele kontaktní, může být v novém domově plachá.

Jaký vztah chcete mít?
Pokud chcete, aby byla myška váš kamarád, chcete se s ní mazlit a třeba jí nechat běhat po nábytku atp., musíte si s ní nejdříve vytvořit vztah.
Někdo má myšky jen “na koukání” a kontaktnost nevyžaduje, pak je vcelku jedno, jestli se budete věnovat ochočování, nebo ne…

Samec vs. samice
U samců je ochočování povětšinou jednodušší, protože jsou sami a lépe si tak vytvoří vazbu na člověka, nicméně zase je tam velmi silné teritoriální chování, což znamená, že v ubikaci může být myšák prudší – hlídá si své území, ale na ruce může být miláček. Nemusíte se bát, že by na vás myšák útočil hlava nehlava, jen je potřeba respektovat jeho teritorium, dát mu vědět, že budete sahat do ubikace, nijak ho po ubikaci “nehonit” atp. 
 Holky mají jedna druhou a člověka prakticky “nepotřebují”. Ale samozřejmě i holky se dají nádherně vymazlit, nic není pravidlem.
Opakování je matka moudrosti, proto opět: Myší holce člověk nikdy nevynahradí společnost ostatních myšek i když se jí bude věnovat sebevíc. Proto se holky vždy chovají ve skupinkách tří a více.

  Co je důležité
Pro ochočování je nejlepší nevybavená menší ubikace. Pokud si přivezete například mládě samce a ubytujete ho do obrovské klece, kde bude mít domeček a veškeré vybavení, pravděpodobně se zabarikáduje v domečku, aby se cítil v bezpečí a vyleze jen při naprostém klidu – přesně tak, jako divoká myš. 
Nechte myšky, aby se adaptovaly na prostředí, kde budou žít. Aby si zvykly na vás, váš pach, vaši přítomnost, chod domácnosti. To uděláte nejlépe tak, že je dáte do nevybavené ubikace, kam dáte jen kapesníky na hnízdo, napáječku, jídlo a víc už nic.
Tomuto učení se říká “habituace”. Zvíře přestane vnímat podněty z okolí, které jsou běžné a přestane se jich bát.

Pravidelnost a trpělivost
To je základ při ochočování myšek. Je dost možné, že ze začátku, když dáte ruku do ubikace, myška zpanikaří a rychle uteče, nebo se zahrabe. To je v pořádku. Dejte jí čas. Když ruku v ubikaci necháte, přemůže jí zvědavost a začne zkoumat. Opět berte na vědomí, že tohle může každému zvířeti trvat jinak dlouhou dobu. Ideální je, když tohle opakujete za den několikrát v kratších intervalech.
Lepší 3×10 minut v průběhu dne, než jednou půl hodiny.

Ochočování na pamlsek
Praktiky mnohých chovatelů jsou různé.
Já osobně (chs Malinkaté štěstí) ochočuji mimina tak, že dávám do ubikace nejdříve ruku spolu s piškotek, aby si mimina zvykla že ruka v ubikaci = něco pozitivního. Postupně se mimina přestávají bát ruky a začnou po ní i lézt, zkoumat jí atp. Často si nechávám dlouhé rukávy, aby po nich mohly myšky šplhat. Časem piškot odbourám a dávám do ubikace jen ruku.

Ochočování mazlením
Michal (chs MafiaSpade) zase ochočuje způsobem mazlení. Ruku v boxe má bez piškotu, aby si myšky zvykly na pach člověka a pak mládě  “odchytne” dá do ruky a mazlí. Tím mu ukazuje, že u něj nic nehrozí. Často mládě “zavře” do dlaně, aby se cítilo v bezpečí.

Jak se dá myška ochočit?
Záleží na vás. Myš se dá naučit spoustu věcí, včetně triků, nebo třeba překonání překážkové dráhy. Většinou na kliker. (Více si najdete pod pojmem “kliker trenink”). Myška se na vás může těšit a kdykoliv jdete kolem ubikace, už se dožaduje pozornosti. Může si užívat mazlení ve vaší ruce. 
Jsou i takové případy, kdy myška žila volně v bytě se svým majitelem a dokonce i dalšími zvířaty (to ovšem úplně nedoporučujeme zkoušet).
Každopádně myšky jsou zvířata, která zřídka kdy kousnou a to ani tehdy, když na vás prostě “nemají náladu”. 
Už kvůli tomu je myška vhodná ke starším (i mladším dětem, pokud jim rodič vysvětlí manipulaci) dětem, protože tam málokdy hrozí ublížení dítěti ze strany zvířete, při správném zacházení.