Odchov mláďat

Odchov mláďat

Informace o reprodukčním chování
Délka březosti je 21-23 dní.
Samice dospívají už v 5. až 6. týdnu života (ovšem podle pravidel klubu smí být poprvé nakrytá až ve čtyřech měsících). Reprodukce probíhá po celý rok, samice může mít vrh každé tři týdny. Estrální cyklus trvá 4 – 5 dní, během kterého samice jeden den svolí k páření.
Páření myší probíhá většinou v nočních hodinách. U myších samců je při ústí chámovodů do močové roury vyvinut jeden pár semenných váčků, jejichž sekret společně se sekretem prostaty a dalších přídatných pohlavních žláz po ejakulaci v reakci s vaginálním sekretem koaguluje a vytváří ve vagině samic zátku. Tato zátka zabraňuje odtoku spermatu z vaginy, vyplňuje celou vaginu a často z ní vyhřezává, takže je dobře viditelná. Po 16 až 24 hodinách se vaginální zátka rozpouští.
Převzato z https://cit.vfu.cz/oz/IVA/mys.htm

 

Páření
Mláďata se rodí za +/- 21 dní od nakrytí. Samici vždy přidáváme k samci, což je logické, protože samce bychom museli přidávat do skupiny několika holek. Samce a samici nemusíme předem nijak seznamovat, naopak si tak můžeme ověřit povahu samce. Pokud dáte samici k samci do ubikace a ten na ní hned zaútočí a v útoku pokračuje, i když zjistí, že je to holka, doporučujeme takové zvíře do chovu nezapojovat.
Samici u samce necháme do té doby, než na ní bude viditelné, že je březí. To může trvat tři týdny, ale také dva měsíce.
Březí samici můžeme umístit do ubikace spolu s “tetama”, nebo samotnou. Za klub doporučujeme neriskovat a nechat samici samotnou, aby se nestalo, že ostatní samice mláďata zabijí. Obvykle se to nestává, ale není to ojedinělé a je škoda riskovat.


Mláďata
Mláďata se většinou rodí v počtu 8-10, může se však stát, že se narodí i víc jak 15 mláďat. 
Je lepší mít matku s mláďaty v menší ubikaci, kde si je matka jistější a nestresuje z velkého, rozlehlého prostoru. Ubikaci vybavíme jen podestýlkou a ubrouskama. Není potřeba přidávat žádné hračky. Mláďata se rodí holá a slepá. Pokud máte s myškou dobrý vztah (což byste měli mít), je možné vrh zkontrolovat i spočítat. Je dobré matku při porodu také průběžně kontrolovat (pokud ho stihnete), kvůli případným komplikacím.
Mláďata začínají pigmentovat už třetí den života. Tmavý pigment se objevuje nejdříve. Postupně nasrsťují a okolo 10. života už můžete rozpoznat zbarvení a znaky. 10. den je také nejlépe čitelné pohlaví – samičky mají viditelné struky.
Laktace trvá cca 3 týdny. Rozdělování podle pohlaví by mělo proběhnout cca kolem čtvrtého týdnu života.

Co se může stát
Může se stát, že matka některá mláďata zabije (sama zredukuje) hned po narození, výjimečně i v pozdějším věku (pak je potřeba zkontrolovat, zda má dostatek jídla, živočišné složky, nebo zda se nezasekla napáječka atp.). Matka většinou svá mláďata i sežere – nebraňte jí, je to pro ní zdroj bílkovin a ví, proč to dělá, stejně tak ví, proč mláďata zabila.
Pokud mláďata umírají sama, můžou být nemocná, může se špatně starat a třeba málo zahřívá, nebo může mít matka málo mléka. 
Může se také stát, že se mládě zasekne v porodních cestách a porod se zastaví. Pokud mládě nevidíte a nemůžete ho vytáhnout, je to většinou konec a je lepší vzít myšku k veterináři k uspání. V opačném případě se mládě v myšce rozloží a otráví jí. Bohužel málo-který veterinář se vrhne na císařský řez.
Pokud matka zemře a mláďata jsou holá a slepá, není prakticky šance na záchranu. Poslední možností je zkusit je přidat k jiné samici. Tam ale hrozí, že mláďata zabije.
Tohle jsou nejčastější scénáře, může jich být samozřejmě mnohem víc.

Culling
V zahraničí se praktikuje tzv. culling, kdy se mláďata zabijí a počet se zredukuje na 4-6. Obhajoby tohoto, pro nás nesmyslného, činu jsou různé. Nejčastější jsou nedostatečně krmená mláďata vlivem velkého počtu, vysílení matky a u těch pravdomluvnějších chovatelů obtížnost s udáváním samců. Mláďata se zabíjejí plynem, setnutím hlavy a v tom nejhorším případě mražením so 4-5. dne života, kdy údajně mláďata “jen usnou” vlivem podchlazení. V ČR jsme zásadně proti tomuto počínání a naše letité zkušenosti s vrhy okolo 15-ti jedinců všechna tvrzení zahraničních chovatelů vyvracejí. Počet mláďat se nijak neodrazil ani na váze mláďat, ani na jejich zdraví, ani na kondici matky. Myší samce také nezabíjíme jen kvůli možné horší udatelnosti.

Nové domovy
Do nových domovů doporučujeme dávat zvířata ve váze okolo 25-ti gramů. Samičky mohou mít klidně více, samečci o malinko méně. 
Pokud totiž budoucí majitel nezná základní principy seznamování myšek, může se u holek stát, že starší myška v zápalu určování si pozic mládě zabije. Samečci se chovají zvlášť, proto nižší váha tolik nevadí. Ovšem alespoň 20-23 gramů by mít měli.
Noví majitelů by měli mít znalosti ohledně chovu myší, pokud nemají zkušenosti. Ideální je, aby vám zodpověděli pár základních otázek, poslali fotku ubikace a pověděli vám, za jakým účelem myšky chtějí. Aby se vám nestalo, že vaše krásné zvíře skončí u hobby “chovatele” který se pak bude pyšnit, že má myši s papírama…