Genetika

Genetika

Proč je dobré znát genetiku?               
 Základním prvkem hodnotného chovu je znalost genetiky.
Zodpovědný chov se od náhodného množení odlišuje mimo jiné také schopností chovatele určit, co vlastně chová.
 Je důležité znát alespoň genetické pozadí barvy, kterou se chovatel rozhodl chovat – ačkoliv všeobecný genetický přehled je velikou výhodou pro opravdu kvalitní chov.
Nejednou jsme se setkali s “hobby” chovatelem, který označoval konkrétní barvu úplně nesmyslným názvem a ještě se považoval za bůhví koho, že zná názvosloví jako je “black fox” i když takovéhle spojení neexistuje. 
Přiřadila bych to k výroku “mini čivava”, což je jenom výraz pro lepší byznys množitele čivav, protože nic takového, jako “mini čivava” prostě neexistuje.
Minimálně je třeba, aby chovatel geneticky rozuměl svým liniím a uměl si spočítat, co vlastně vznikne z daných spojení.
 Bez základních znalostí genetiky se také může stát, že po barevných rodičích „polezou“ černá mláďata plná vloh, které nakonec v dalším chovu udělají paseku, jelikož ne každý gen se ke druhému hodí a vady barev se přenášejí velmi snadno.
Krásným příkladem je jsou tak naši sousedi z Polska, kteří například špičku bílého ocásku (marked) považují za chybu barvy a myš nazývají pouze “black”. Jaké překvapení pak pro vás je, když si takové zvíře zařadíte do self linie vy ze dvou takových “black” s chybou barvy vám vylezou strakaté kravičky… A to opravdu nechcete.
Vady barev také nejsou jediná věc, která může udělat neplechu – dalším problémem může být neznalost letálních genů, kdy už nejde „jenom o pár bílých chlupů na zadku“, ale kdy chovatel díky své neznalosti vyprodukuje postižená, nebo neživota schopná mláďata. 

Jak začít s genetikou?
Na první pohled se může zdát, že je to příšerně těžké. Nějaká písmenka, malá, velká, a někdy ještě menší nad písmenkem… 
A co ty hvězdičky? Slibuju vám, že když pochopíte princip, jde to pak už samo.
Návod pro začátečníky máme zde.
Rádi vám taky poradí kdokoliv z vedení klubu, ideálně se však obracejte rovnou na Michala. Ten je pak ve svém živlu 🙂
Pak si stačí už jen počítat příklady, které jsou jednoduché a postupně přejít na ty “složitější” barvy. Později si můžete vytisknout rodokmen a zkusit si určitě genotyp všech myší v rodokmenu. 
Rozhodně znovu doporučujeme, nezanedbávejte genetiku!