Cil chovu

Cíl chovu

Proč ho mít a proč je důležitý?
 Myších barev, kreseb a typů srsti je spousta a je lákavé chovat „úplně všechno“. Jelikož by však množství zvířat muselo být pro takový chov, aby byl opravdu zodpovědný a kvalitní, monstrózní, je lepší si nejdříve nastudovat genetiku, spojit si souvislosti, jak které geny spolu reagují, a na základě toho si zvolit co chci vlastně chovat.
Pokud se mi líbí znak tan (oranžové bříško), pravděpodobně nebudu pokukovat u chovatelů po siamském zbarvení.
Je dobré hned na začátku krotit své vášně a prostě vzít, co se zrovna namane, protože pak se vám může lehce stát, že budete mít doma sice spoustu krásných, ale které k sobě nebudou vůbec “pasovat”.
Tím se tak trochu dostáváme k tomu, proč je v chovu důležitá genetika, což se dozvíme v další sekci.

Aby měl  chov hodnotu, je třeba, aby chovatel opravdu věděl, co dělá – aby znal své možnosti, své zaměření a hlavně věděl, s čím pracuje. Bez cíle je chov činnost spíše zmatečná, a nepochybně vedoucí leda k frustraci, zklamání a rychlému ukončení činnosti.
U nejednoho chovatele jsme se s tím už setkali a to jen proto, že prostě začal špatně.

Jak najít cíl chovu?
V první řadě a v aktuální situaci, kdy je chovatelů v ČR pramálo, je nejlepší podívat se, co se v ČR chová…
Pro kvalitní chov totiž budete potřebovat spolupráci a podporu dalších chovatelů.
Pokud se vám líbí znak hereford, je to sice moc pěkné, ale pokud ho nikdo z chovatelů v ČR nemá, těžko budete shánět nepříbuzné jedince k těm vašim. Pokud ho i tak chcete chovat, máte dvě varianty – mít ohromné množství místa, času a peněz, abyste si založili svojí nepříbuznou linii herefordů a tím pozvedli úroveň jejich chovu v ČR, nebo si jezdit pro zvířata do zahraničí. Obojí by bylo klubem velmi vítané, avšak, troufáme si tvrdit, že pro začátečníka dosti obtížné a riskantní.
Nová krev ze zahraničí s sebou nese spoustu problémů, jako jsou neprověřené linie zahraničních chovatelů, neznalost předků, inbreeding a nemoci…
Bohužel jsme se v zahraničí dosud nesetkali s podobným přístupem k chovu myší, jako máme u nás v ČR.
Proto doporučujeme začít s tím, co v ČR máme a s čím vám ostatní pomůžou. Až se trochu otrkáte, třeba si zkusíte experimentovat 🙂
Pokud byste se i tak rozhodli pro import ze zahraničí, určitě se obraťte na nějaké české chovatele, kteří vám mohou říct své zkušenosti. Nejeden zahraniční import totiž skončil katastrofálně a nějaké chovky jsou ověřené a nějakým je lepší se obloukem vyhnout i když to na venek vypadá, že mají luxusní zvířata.