Bydlení

Bydlení

Ještě před pořízením myšky je třeba vyřešit otázku, v čem a kde bude myška ubytovaná. Je opravdu důležité vzít v potaz, že myška je spíše soumračné zvíře, než čistě denní – ačkoliv aktivní bude v různých částech dne. Je tedy dobré najít spíše stinné místo, kde přes den nesvítí přímé slunce, kam nefouká a zároveň nestojí přímo u topení. Také není vhodné myší ubikaci umístit u televizoru, rádia, počítače a jiných elektronických spotřebičů.

Velikost ubikace pro jednoho samce je MINIMÁLNĚ 40x20x20, ideálně 40x30x30, pro 3-člennou skupinu samic MINIMÁLNĚ 50x30x30, ideálně 60x40x30 
Samozřejmě záleží na individualitě každého zvířete. Někteří samci mají raději menší prostor, ve kterém se cítí víc v bezpečí, jiný je hyperaktivka, který miluje pohyb a prostor. Pokud vám myšák nebude vylézat z domečku delší dobu a nebude si “užívat” svého obydlí, pravděpodobně mu bude vyhovovat menší prostor, nebo více hraček, schovávaček atp.
Ubikace je lepší strukturovaná spíše do šířky, avšak s výškou přiměřenou k možnosti vybavení a umožnění myšce šplhat. Existuje několik typů možných ubytování, seřazených dle vhodnosti od nejlepších po méně doporučované:

PLASTOVÝ BOX
– nejvhodnější a nejoblíbenější
– náklady na jejich pořízení mohou být minimální
– poměrně kvalitní plast a možnost si zvolit jejich tvar i velikost – stačí pak vyřezat dostatečně velký otvor do víka nebo do strany boxu, přidělat pletivo (nejlepší je rozteč otvorů menší než 1cm, popřípadě dvě pletiva přeložit přes sebe)
– snadná čistitelnost i manipulace
– Doporučujeme plastové boxy z IKEA
Nezapomeňte na správné odvětrávání! Udělat do plastu dírky nestačí. Je potřeba vyříznout do ubikace, či víka díru a připevnit na ní pletivo.
Minimální mezery v pletivu jsou 1cm, ideálně však ještě méně (např. zde můžete objednat pletivo 6 x 6 mm). Je spoustu případů, kdy myška, zejména mláďata, strčila do díry hlavu a už nemohla zpět. 

DUNA
– box s mřížemi nahoře
– snadná rozbitelnost plastu a potřeba vybírat co nejmenší rozteč mříží
– snadná čistitelnost
– jedna z nejvhodnějších ubikací

FAUNABOX
– dostupnost ve více velikostech
– poměrně snadno rozbitelný plast tvořící dno a jemný plast na víku, ze kterého se myšky zvládnou poměrně jednoduše vyhryzat – obvykle jak na to jednou příidou, nezbývá, než víko obehnat pletivem
– vhodné pro samostatně žijícího myšáka

TERÁRIA
– je třeba dbát na dostatečné odvětrávání a na materiál, ze kterého je tvořeno
– těžké, rozbitelné a hůře čistitelné

AKVÁRIA
– těžší a rozbitelnější verze plastového boxu, je třeba vyrobit víko z pletiva.
– horší čistitelnost, problematičtější uchycení vybavení

KOMBINOVANÉ BOXY
– obvykle plastové boxy s mřížemi – nejvhodnější možnost je, kdy spodní část/patro je tvořeno formou plast-boxu a horní patro formou klece.
– horší čistitelnost a obvykle lehce rozbitelné
– větší možnosti uchycení vybavení

KLECE
– je třeba hlídat rozteč mříží – ideálně 0,5-0,8 cm.
– v kleci v prostoru se myšky cítí nesvé, je třeba ji umístit ke stěně/do rohu nebo jinak „zajistit“ alespoň dvě stěny
– může do ní táhnout, je třeba hlídat před průvanem
– dno klece obvykle příliš nízké – myšky rády hrabou a nepořádek kolem klece je na denním pořádku
– myšáci v ní více značkují 40 x 30 x